Leopold Kolář ©

Jak si připravit běžky

14. října 2009 v 14:26 |  Kam a jak na běžky
Jak na běžky ………….

Pravou krásu běžeckého lyžování si lze vychutnat pouze na dobře připravených a namazaných lyžích. Při cestě za dobrým skluzem a pevnou oporou je ale také stav skluznice, to znamená její pravidelná údržba.
Předpokládáme, že máme lyže odpovídající délky a tvrdosti. (Ty jsme si zakoupili u obchodníka, který tomu skutečně rozumí ).
Lyže, které nejsou v dokonalém kontaktu se sněhovou podložkou, budou vůči všem našim úpravám imunní.
Ať už je ale skluznice jakákoliv (polyetylén, grafit ), je nutné ji před každým výletem připravit ( očistit, namazat ).
To je v závislosti na typu a provedení lyží různě složité, vždy ovšem stejně důležité.
Skluznice běžek pro klasickou techniku je rozdělena na skluznou a stoupací část (mazací komoru), přičemž správná příprava právě prostoru pod botou je alfou a omegou podařeného výletu.
Skateové lyže mají trochu jinou konstrukci a mažou se pouze parafíny a to v celé délce.

Aby to jelo :
Základním voskem, pro to aby nám lyže pěkně jely, je parafín, který se používá bez ohledu na typ lyží.
U klasických lyžích se mažou parafíny odpovídajících teplotních hodnot na tzv.skluzové zóny, skateové se mažou v celé délce. Po nanesení na skluznici a zažehlení se parafín nechá vychladnout a poté se stáhne přebytečná vrstva plastovou škrabkou a vykartáčuje se nylonovým kartáčem.
Aby to nelepilo resp. neklouzalo :
U klasických lyží následuje další fáze a to mazání tzv.stoupacích (odrazových) vosků. Při teplotách pod nulou se používají vosky tvrdé, většinou označované zeleně a modře, kolem nuly fialové a nad nulou vosky měkké − červené a žluté. Obecně platí, že vždy je výhodnější nanést několik tenkých vrstev než jednu silnou. Zkušení lyžaři mnohdy mažou více vrstev na sebe s tím, že každý z použitých vosků je určen pro jiné teplotní rozpětí. Zvyšuje se tím odolnost ochranné vrstvy na skluznici a lze docílit i větší trvanlivosti, nehledě na to, že tak lze vyřešit i problém s rozdílnými teplotami v různých úsecích trati. Běžným příkladem je, že nejprve je nutné, aby lyže stoupala na teplejším sněhu v údolí a poté měla dobrý skluz při hřebenové vycházce. Vždy je ovšem třeba dodržet zásadu nanášení měkčího vosku na tvrdší (teplejšího na studenější). Někdy je vhodné použít univerzální vosky a to na teploty plusové, nebo mínusové.

Na hrubozrnný, mokrý, tvrdý až zledovatělý sníh jsou pak nejlepší tekuté vosky - klistry, i když těm se většina lyžařů raději vyhýbá. U všech typů je důležité důkladné rozetření nebo zažehlení, které vyžaduje trochu síly a námahy.


Pozn. Rady jsou určeny zejména turistům a rekreačním lyžařům
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama