Leopold Kolář ©

Říjen 2009

...letos už ne...

30. října 2009 v 7:50
... letošní 8. ročník výběhu na Zlatý Chlum byl definitivně odvolán. Takže se můžeme těšit až na přesrok...

Zlatý Chlum

16. října 2009 v 14:10
Bohužel, výběh na Zlatý Chlum byl z klimatických a bezpečnostních důvodů odvolán ...( přeložen na pozdější termín ... ? )

Něco o minulosti okolo Vrbna

16. října 2009 v 14:05 Akce ve Vrbně a okolí
Ve středu 4.11.2009 v 17,00 hod. se uskuteční ve středisku chytrých aktivit "Střecha" ve Vrbně pod Pradědem přednáška o těžbě, zpracování rud a zpracování litinových výrobků v Ludvíkově.
Okolí Vrbna bylo mělo v minulosti značný význam v těžební činnosti a zpracování kovů.
Přednášku bude uvádět Ing.Ota Bouzek se svými hosty


... a zima udeřila ....

15. října 2009 v 14:56 Počasí
... a nadělila nám v tomto nezvyklém čase tolik sněhu, že s tím máme plné ruce práce. A že způsobil řadu problémů to můžeme např. vidět na následujících fotkách ...


... a jak to vypadalo okolo Sokolské v úterý a jak dnes ......


... a další fotky budou později ...

Jak si připravit běžky

14. října 2009 v 14:26 Kam a jak na běžky
Jak na běžky ………….

Pravou krásu běžeckého lyžování si lze vychutnat pouze na dobře připravených a namazaných lyžích. Při cestě za dobrým skluzem a pevnou oporou je ale také stav skluznice, to znamená její pravidelná údržba.
Předpokládáme, že máme lyže odpovídající délky a tvrdosti. (Ty jsme si zakoupili u obchodníka, který tomu skutečně rozumí ).
Lyže, které nejsou v dokonalém kontaktu se sněhovou podložkou, budou vůči všem našim úpravám imunní.
Ať už je ale skluznice jakákoliv (polyetylén, grafit ), je nutné ji před každým výletem připravit ( očistit, namazat ).
To je v závislosti na typu a provedení lyží různě složité, vždy ovšem stejně důležité.
Skluznice běžek pro klasickou techniku je rozdělena na skluznou a stoupací část (mazací komoru), přičemž správná příprava právě prostoru pod botou je alfou a omegou podařeného výletu.
Skateové lyže mají trochu jinou konstrukci a mažou se pouze parafíny a to v celé délce.

Aby to jelo :
Základním voskem, pro to aby nám lyže pěkně jely, je parafín, který se používá bez ohledu na typ lyží.
U klasických lyžích se mažou parafíny odpovídajících teplotních hodnot na tzv.skluzové zóny, skateové se mažou v celé délce. Po nanesení na skluznici a zažehlení se parafín nechá vychladnout a poté se stáhne přebytečná vrstva plastovou škrabkou a vykartáčuje se nylonovým kartáčem.
Aby to nelepilo resp. neklouzalo :
U klasických lyží následuje další fáze a to mazání tzv.stoupacích (odrazových) vosků. Při teplotách pod nulou se používají vosky tvrdé, většinou označované zeleně a modře, kolem nuly fialové a nad nulou vosky měkké − červené a žluté. Obecně platí, že vždy je výhodnější nanést několik tenkých vrstev než jednu silnou. Zkušení lyžaři mnohdy mažou více vrstev na sebe s tím, že každý z použitých vosků je určen pro jiné teplotní rozpětí. Zvyšuje se tím odolnost ochranné vrstvy na skluznici a lze docílit i větší trvanlivosti, nehledě na to, že tak lze vyřešit i problém s rozdílnými teplotami v různých úsecích trati. Běžným příkladem je, že nejprve je nutné, aby lyže stoupala na teplejším sněhu v údolí a poté měla dobrý skluz při hřebenové vycházce. Vždy je ovšem třeba dodržet zásadu nanášení měkčího vosku na tvrdší (teplejšího na studenější). Někdy je vhodné použít univerzální vosky a to na teploty plusové, nebo mínusové.

Na hrubozrnný, mokrý, tvrdý až zledovatělý sníh jsou pak nejlepší tekuté vosky - klistry, i když těm se většina lyžařů raději vyhýbá. U všech typů je důležité důkladné rozetření nebo zažehlení, které vyžaduje trochu síly a námahy.


Pozn. Rady jsou určeny zejména turistům a rekreačním lyžařům

Zima zaklepala .......

13. října 2009 v 13:46 Počasí
Ještě před týdnem jsme se mohli ohřívat na sluníčku a někteří z nás si přáli aby to vydrželo co nejdéle.

Ale jak nám v předpovědi ohlásili že již příjde zima, mnozí tomu nechtěli věřit. A tak to také dnes přišlo k nám na kopečky .......


U Mirkova pramenu ...


"Na plynu" ...


Cesta na Annenské myslivny ...Cesta na Annenský vrch ...


U Annenských mysliven ...Cesta na Malou Hvězdu ...


Pohled od sjezdovky ...

Penzion U Hradilů

8. října 2009 v 18:45 Ubytování
Na přelomu roku 2008/2009 byl obnoven provoz v Penzionu u Hradilů , který byl před tím několik let uzavřen.
Nachází se na jižním okraji města a to směrem k lyžařskému vleku pod Vysokou horou.

Penzion nabízí příjemné prostředí v selkém stylu.
Vrbno pod Pradědem je vyhledávaným rekreačním střediskem ideálním jak pro turistiku, cykloturistiku a zimní sporty tak i pro rodinné výlety.

Podrobnější informace naleznete na : www.penzionuhradilu.cz

Výběh na Zlatý Chlum

6. října 2009 v 19:31
Oddíl lyžování Fenix ski team Jeseník pořádá 17.10.2009 výběh na Zlatý Chlum.

Vrchol Zlatého Chlumu (875 m n.m.) dominuje oblasti Jesenicka, a tak není divu, že již před sto lety zlákal stavitele rozhleden. Významnou roli ovšem sehrály ještě další skutečnosti. V Jeseníku (tehdejším Frývaldově) sídlilo ústředí moravskoslezského sudetského horského spolku a sousední Gräfenberg (nyní Lázně Jeseník) patřil - jistě i díky věhlasu Vincenze Priessnitze - k vyhledávaným lázeňským místům.

Podrobnější informace jsou na : www.feje.cz

Cyklokros

6. října 2009 v 9:45 Akce ve Vrbně a okolí
V neděli 4.10.2009 se uskutečnil ve Vrbně u Černé Opavy cyklokros v rámci tzv. Oderského poháru. Na startu se objevilo cca 70 závodníků všech kategorií.
Hlavní závod vyhrál Petr Hampl, student Sportovního gymnázia ve Vrbně. Výsledky jednotlivých kategorií naleznete na www.acsvrbno.estranky.cz


................ a další foto v galerii

Vrbno pod Pradědem

2. října 2009 v 13:48 O Vrbně
Město Vrbno pod Pradědem se nachází v podhůří Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce 590 m.n.m. Jeho členitý tvar je dán soutokem Bílé , Střední, a Černé Opavy, stékající se v řeku Opavu. Město, zasazené do hustě zalesněného prostředí, je již v CHKO Jeseníky a je tak skutečnou bránou do této oblasti i do vysokohorských partií nejvyššího pohoří Moravy a Slezska - Jeseníků. Oblast je atraktivní jak pro milovníky letní tak i zimní turistiky.


V létě máte možnost využít hustou síť cyklotras nebo pěších turistických tras i jiných lesních zpevněných nebo asfaltových cest.
Nad městem na Zámeckém vrchu je zřícenina hradu Fürstenwalde, v blízkém okolí se nacházejí zříceniny dalších strážních hradů i pozůstatky důlních děl.
Výšlapy pěšky nebo na kole na okolní kopce jsou sice některé náročnější, avšak když se dostanete do horních partií, budete překvapeni nádhernými výhledy na okolí, např.na Praděd, Jeseník, Karlovu Studánku, a podobně.
Zde se můžete toulat po klidných lesních asfaltových cestách, svážnicích. Ne všechny jsou však v turistických nebo cyklistických mapách značeny. Ale pokud budete některou z map mít sebou, nemůžete zabloudit.
V zimě můžete využít některý z mnoha lyžařských vleků či udržované běžecké tratě ve Vrbně pod Pradědem, Ludvíkově, Karlově Studánce, Suché Rudné, Andělské Hoře
a na Pradědu.